Liga a 4-a, dominatã de scandaluri

Sportul rege din Vaslui înseamnã scandal, circ ieftin si violentã, iar rezultatele meciurilor se stabilesc mai degrabã la comisiile AJF Vaslui decât pe terenul de joc. Ultima etapã a turului din Liga a 4-a a adus noi probleme pentru sefii fotbalului judetean.

Trei din cele sase partide ale rundei vor fi decise la Comisia de Disciplinã si Eticã a AJF Vaslui. În prologul etapei, partida dintre FC Vaslui si Multim Perieni (10-0) a fost întreruptã în minutul 61, dupã ce oaspetii au pãrãsit terenul de joc. Nu înainte de a încerca sã-l loveascã pe arbitrul asistent Cosmin Vitelaru, motivând cã acesta nu a ridicat fanionul pentru ofsaid la golul cu numãrul 10 înscris de vasluieni. Membrii comisiei vor trebui sã analizeze si “cazul” de la Muntenii de Sus, acolo unde duelul dintre Flacãra si Atletic Club Bârlad a fost întrerupt în minutul 65, la scorul de 1-0 pentru gazde, dupã ce oaspetii au pãrãsit terenul de joc. Oficialii echipei din Bârlad spun cã au luat aceastã decizie pentru siguranta jucãtorilor. În minutul 65, jucãtorul gazdelor Sorin Pãlimaru l-a lovit cu cotul pe fundasul Rares Stan, dar centralul Alin Modoranu nu a acordat cartonas rosu, chiar dacã arbitrul asistent i-a spus cã trebuie sã-l elimine pe jucãtorul gazdelor. La finalul jocului, centralul a scris în raportul de joc cã nu a acordat cartonas rosu de fricã sã nu fie luat la bãtaie de jucãtorii si spectatorii din Muntenii de Sus. Si meciul dintre FDR Tutova si Husana Husi va fi decis la masa verde, dupã ce echipa gazdã a decis sã nu se prezinte la ultimul meci de pe teren propriu din prima parte a campionatului.