FC Vaslui – AS Hușana Huși 4-1

“Galben-verzii” încep meciul cu: Chișcă Iulian – Cumpănă Victor, Sonea Cristian, Lișiță Alin-Alexandru, Moraru Edi – Gîrdea Sergiu – Cezar Ionuț, Buruiană Cristi, Cumpănă Petronel (c), Chirilă Robert – Solomon Cătălin.
Rezerve: Moroșan Bogdan, Crețu Ionuț, Bădiț Alexandru, Palade Andrei, Chipcea Andrei, Donosă Andrei.

Urăm multă sănătate, fericire și împliniri pe toate planurile jucătorului nostru, Gîrdea Sergiu, care astăzi împlinește 22 ani. LA MULȚI ANI!!!

Min. 12 – Suntem la controlul meciului, ne apropiem de poarta echipei din Huși, dar fără mari ocazii de gol!
Min. 20 – Solomon Cătălin înscrie, dar golul este anulat corect pe motiv de offsise!
Min. 23 – GOOOL Vasluiul! Deschidem scorul printr-un autogol al echipei din Huși!
Min. 32 – Solomon Cătălin ratează șansa de a majora scorul, scapă singur în careul advers, dar trimite mingea peste!
Min. 38 – Echipa din Huși reușește să restabilească egalitatea după o greșeală a apărării noastre! 1-1

Pauză pe terenul din Vaslui! O primă repriză echilibrată, fără mari ocazii de poartă de nici o parte!
Pauză – Schimbare! Iese Buruiană Cristi, intră Moroșan Bogdan!

Min. 47 – Arbitrul acordă un penalty discutabil pentru echipa din Huși! Dar apără Chișcă!
Min. 48 – Penalty clar pentru echipa noastră, însă este refuzat de arbitrul central!
Min. 50 – Moroșan Bogdan vede portarul advers ieșit și încearcă un șut de la distanță care trece puțin lângă!
Min. 53 – Schimbare! Iese Cumpănă Victor, intră Donosă Andrei!
Min. 54 – Ocazie mare pentru “galben-verzi”, Solomon șutează, dar mingea lovește bara!
Min. 55 – Cumpănă Petronel execută bine o lovitură liberă de la 20 metri, portarul respinge în bară, mingea ajunge la un jucător de-al nostru care este faultat în careu, penalty pentru ”galben-verzi”, dar Cezar Ionuț ratează!
Min. 57 – GOOOL!!! Robert Chirilă centrează în careu, iar sărbătoritul nostru, Sergiu Gîrdea, se înalță și trimite mingea în poartă cu ajutorul transversalei! FC Vaslui – AS Hușana Huși 2-1.
Min. 60 – Schimbare! Iese Cezar Ionuț, intră Crețu Ionuț!
Min. 66 – Moroșan Bogdan dribleză 3 adversari, șutează, dar mingea trece pe lângă!
Min. 70 – Portarul nostru, Chișcă Iulian, se accidentează și nu mai poate continua jocul, iar în lipsa unui portar de rezervă intră în poartă căpitanul nostru, Cumpănă Petronel! În locul lui Chișca intră în teren Bădiț Alexandru!
Min. 74 – Ratare imensă Solomon, sutează… dar un fundaș advers respinge mingea de pe linia porții!
Min. 84 – GOOOL!!! GOOL!! GOL! Înscrie Moroșan Bogdan! Reușim să scăpăm de emoțiile finalului de meci… după ce echipa din Huși a avut o dominare clară în ultimele 10 minute!
Min. 85 – Schimbare! Iese Edi Moraru, intră Chipcea Andrei!
Min. 86 – GOOOL Vasluiul!!! Moroșan Bogdan face dubla, pasă Robert Chirilă, Moroșan scapă singur, driblează portarul și trimite mingea în poarta goală!

Final de meci – Reușim să debutăm cu o victorie în primul meci de pe teren propriu, o victorie meritată și muncită a echipei noastre! Dacă prima repriză a fost echilibrată, am reușit să facem o repriză a 2-a mult mai bună, cu multe ocazii de poartă… repriză în care echipa din Huși a reușit să țină suporterii ”galben-verzi” cu sufletul la gură doar 10 minute, după accidentarea portarului nostru, dar dubla lui Moroșan în 2 minute a reușit să elimine orice emoție! Pentru ”galben-verzi” urmează deplasarea la Șuletea, weekend-ul viitor!

Urăm încă odată LA MULȚI ANI lui Sergiu Gîrdea și recuperare rapidă lui Chișcă Iulian! Bravo băieți!